Relacja z koncertu organowego w kopalni GUIDO w Zabrzu - Foto relacja

W dniu 27 września br. odbył się niezwykły koncert organowy w Zabytkowej Kopalni GUIDO w Zabrzu. Koncert odbył się w ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. ks. Antoniego Chlondowskiego w Zabrzu. 320 m pod ziemią w specjalnie przygotowanej auli został wybudowany przez naszą firmę prospekt piszczałkowy oraz zostały zamontowane organy kościelne firmy Allen BRAVURA L322e. Wydarzenie to było jedynym w swoim rodzaju przedsięwzięciem, ponieważ nigdy jeszcze nie wykonywano takiego koncertu w tak nietypowym miejscu jakim jest kopalnia węgla kamiennego. Dzięki wielu osobom zaangażowanym w ten projekt, kopalnia jaką jest GUIDO w Zabrzu, zmieniła się w obiekt zabytkowo - kulturalny, w którym można przeprowadzać tak nietypowe imprezy.

Tak więc w dniu koncertu aula została wypełniona do ostatniego miejsca, co świadczy o dużym zainteresowaniu tego typu imprezami.     Koncert zaszczyciło wiele znanych osobistości lokalnej kultury i samorządu na czele z Prezydent miasta Zabrza, panią Małgorzatą Mańką-Szulik.

Początek koncertu rozpoczął się przedziwnie, ku zaskoczeniu wszystkich na salę wszedł legendarny Skarbnik , który nie miał zamiaru opuścić sali do puki nie zagra sobie na organach. Prowadzący pan Piotr Kunce z irytowany postawą nietypowego gościa dopuścił go do instrumentu. Wtedy przybyła publiczność usłyszała Toccatę i fugę d-moll Johanna Sebastiana Bacha, którą Skarbnik a właściwie zaproszony przez organizatorów wirtuoz organów pan Bogdan Narloch wykonał z iście Bachowskim kunsztem. Program koncertu był zróżnicowany, od Bacha przez transkrypcje "Muzyki na wodzie" Georga Friedricha Händela, kompozycje Edwarda Griega, Suity gotyckiej Leona Boëllmana oraz brawurowo zagranego utworu - Rondo alla Latina Hans-André Stama.

Publiczność przybyła na koncert była zachwycona kunsztem Pana Bogdana Narlocha, co udowodnił w bisie, który wykonał, jak i miejscem koncertu. 

Po zakończonym występie można było porozmawiać z wykonawcą oraz zobaczyć instrument, który pozwolił na zaprezentowanie muzyki organowej w tak nietypowym miejscu.